500 biegaczy w Świebodzicach

W niedzielne przedpołudnie, 20 listopada, rynek w Świebodzicach opanowali biegacze z całej Polski, których nie przestraszyła ujemna temperatura. W pierwszej – za sprawą uczestników i kibiców bardzo gorącej – edycji Świebodzickiej Piątki&Dychy udział wzięło ponad 500 zawodniczek i zawodników. Dorośli raz lub dwukrotnie pokonywali wytyczoną przez organizatorów ulicami miasta 5-kilometrową pętlę. Dzieci rywalizowały na krótszych dystansach wokół rynku, ale emocje wcale nie były mniejsze.

Podkreślał to obecny na zawodach burmistrz Świebodzic Paweł Ozga. – Całej imprezie towarzyszyło nie tylko mnóstwo emocji, ale i pozytywnej energii. Wyrazy uznania dla organizatorów, Klubu Sportowego GVT, oraz uczestników tej fantastycznej imprezy biegowej, która – bardzo na to liczę – na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń sportowych w naszym mieście.

Pętlę „dorosłego” biegu, który wystartował z rynku wytyczono ulicami: Kopernika, Strzegomską, Środkową, Ciernie, Żeromskiego, Prusa i Młynarską. Jeśli ktoś zlekceważył profil biegu, uznając rundę za płaską, na lekko pochylonej ulicy Strzegomskiej prowadzącej z powrotem na centralny plac miasta czekała go niezbyt miła niespodzianka. Wielu zawodników na mecie podkreślało, że właśnie przez to sportowe utrudnienie trasa zawodów była atrakcyjna i dla wszystkich, niezależnie od tempa jej pokonywania, dość wymagająca. 

Na dystansie 5 km triumfował Kacper Stępniak GVT BMC 3SOFT Świebodzice z czasem 16 minut i 37 sekund. Drugi był Łukasz Kozłowski z #WawrzynTeam, a podium dopełnił Jakub Młyńczak, tak jak Kacper zawodnik GVT. Wśród kobiet najszybsza okazała się Katarzyna Mrówka z Kamiennogórskiej Grupy Biegowej, druga była Angelika Czarnecka, niezrzeszona mieszkanka Świebodzic, a trzecia Marta Gruchała z GVT BMC 3SOFT Świebodzice.

W biegu na 10 km najszybszy, z czasem 32 minuty i 58 sekund, był Piotr Ławicki reprezentujący barwy GVT BMC 3SOFT Świebodzice, drugie miejsce wywalczył wrocławianin Michał Rajca, a trzecie – Dzmitry Prudnikau, również mieszkaniec Wrocławia. W kategorii kobiet najwyżej sklasyfikowano Katarzynę Rajcę z teamu Trimp, która o niemal minutę pokonała świebodziczankę i utytułowaną triathlonistkę Paulinę Kotficę z drużyny GVT. Na trzecie miejsce wskoczyła koleżanka teamowa Pauliny Julita Sikora.

W ramach zawodów przeprowadzono osobną klasyfikację dla służb mundurowych. W biegu na 5 km wygrali ją Marek Leśnicki ze Straży Pożarnej w Świebodzicach oraz Agata Ciernik ze 162 Batalionu Piechoty Lekkiej w Głogowie. Na dystansie 10 km w tej klasyfikacji triumfował świebodziczanin Tomasz Karch oraz Paulina Kotfica, zawodowo związana z 16 Dolnośląską Brygadą Obrony Terytorialnej.

Dzieci, w zależności od roku urodzenia, rywalizowały na wytyczonych w rynku trasach liczących 50 m, 200 m, 300 m oraz 400 m, 500 m i 700 m, co już było bardzo wymagającym dystansem. Wystartowało ponad 150 małych i trochę większych zawodników.

Skoro o dzieciach mowa, warto podkreślić, że w czasie biegu wolontariusze zbierali datki na operację serca małego mieszkańca Świebodzic, Antosia Sobeckiego. Wpłat wciąż można dokonywać również pod tym linkiem: https://www.siepomaga.pl/antos-serduszko

Imprezę fenomenalnie poprowadził Jakub Graczykowski, znany jako Rozbiegany Konferansjer, a za muzykę, która zagrzewała nie tylko do biegu, ale i do tańca, odpowiadał znakomity Dzejkopp, czyli Jakub Pawlak.

– W przygotowanie tego wydarzenia wszyscy włożyliśmy mnóstwo czasu i pracy, ale przede wszystkim serca – mówi Zbigniew Gucwa, dyrektor sportowy i trener Klubu Sportowego GVT, który jest organizatorem zawodów. – Uczestniczymy w wielu imprezach sportowych w Polsce i na świecie, mieliśmy więc skąd czerpać najlepsze organizacyjne wzorce. Chcieliśmy przeprowadzić zawody, które będą atrakcyjne dla uczestników, ale także dla kibiców. Mnóstwo mieszkańców miasta wystartowało w Świebodzickiej Piątce&Dysze, równie wielu stało na trasie dopingując wszystkich zawodników, za co bardzo jesteśmy im wdzięczni, bo dzięki nim uczestnicy biegu dobrze zapamiętają nasze miasto. Nie wprowadzilibyśmy w życie tych najlepszych, sprawdzonych rozwiązań, gdyby nie ogromna przychylność i zaangażowanie władz miasta, z panem burmistrzem Pawłem Ozgą na czele, a także służb – policji i straży miejskiej, którzy wraz z 16 Dolnośląską Brygadą Obrony Terytorialnej oraz OSP Dobromierz pomogli nam zabezpieczyć trasę. Wielkie podziękowania należą się także Fundacji FizjoTriterapia, ZGK Świebodzice, OSiR Świebodzice, Szczepowi Harcerskiemu IMAGO w Świebodzicach – Hufiec Świdnica, Klubowi Sportowemu Rekin oraz firmom Toyota Nowakowski i adsystem.

– Jesteśmy zbudowani tym, jak wiele osób nam pomagało w organizacji i przeprowadzeniu zawodów. Dziękujemy szczególnie mieszkańcom za wyrozumiałość w związku z zamknięciem niektórych ulic i za to, że cierpliwie korzystali z objazdów – dodaje Zbigniew Gucwa. – Dumny jestem, jako świebodziczanin z takiej postawy mieszkańców naszego miasta i z tego, że bieg ściągnął do Świebodzic zawodników z całej Polski – dodaje.

Podkreśla także, że dla całego teamu zaangażowane w organizację zawodów było cennym doświadczeniem, które zapewne pozwoli kolejne edycje tego wydarzenia przeprowadzać jeszcze sprawniej.

Warto dodać, że organizatorzy planują już kolejną edycję Świebodzickiej Piątki&Dychy, która najprawdopodobniej odbędzie się w maju przyszłego roku.

Pełne wyniki Świebodzickiej Piątki&Dychy pod tymi linkami:
https://tiny.pl/wdhsd

https://zapisy.inessport.pl/index.php?idm=15&event=853&t=offline

Zdjęcia: Andrzej Gucwa | Foto: Sztos

Avatar