Trail Kamieńsk – pozostał niespełna miesiąc do startu!

Zimowa odsłona biegu na Górze Kamieńsk, zaplanowana jest na 5 lutego 2023  r.  Do zawodów zgłosiło się już ponad 300 zawodników, którzy wystartują na jednym z dwóch dystansów: 6 km i 30 km. Zapisy na Trail Kamieńsk cały czas trwają na stronie www.ultrakamiensk.pl

Trail Kamieńsk od samego początku zgodnie z założeniami organizatorów miał być swojego rodzaju łącznikiem między biegami ulicznymi, a tymi rozgrywanymi w górach. Dlatego m.in. w tym sezonie na stronie zawodów można znaleźć porady doświadczonych „ultrasów”, którzy dzielą się swoim doświadczeniem w tego typu zawodach.

Biegi asfaltowe, a górskie to dwa światy, które różni niemal wszystko – dystans, profil trasy, atmosfera. Biegi asfaltowe – jak nazwa wskazuje – to biegi uliczne, najczęściej z atestem trasy, czyli precyzyjnym pomiarem dystansu.  W górach maraton może mieć 40 lub 45 km i nie ma w tym nic dziwnego. W przeciwieństwie do biegów ulicznych w górach często dużą część trasy pokonujemy sami, w nocy i w razie wypadku musimy radzić sobie samiAngelika Szczepaniak czyli UltrAndźka triumfatorka m. in. Bieg 7 Szczytów i Trail Kamieńsk.

W regulaminach biegów górskich zawsze odnajdziemy punkt odnośnie obowiązkowego wyposażenia. Im trasa dłuższa, tym tego ekwipunku musimy zabrać ze sobą więcej. Wielu zawodników zwłaszcza wywodzących się ze stadionu czy z ulicy jest zaskoczonych zbędną w ich przeświadczeniu listą zawierającą takie akcesoria jak koc termiczny (folia NRC), gwizdek, bandaż, mapa, czy gotówka. Im dłuższa trasa nas czeka, tym tego sprzętu jest więcej i każdy jego element może uratować nam zdrowie, a w skrajnych przypadkach nawet życie – Maurycy Oleksiewicz zwycięzca m. in. Łemkowyna Ultra-Trail.

 W programie imprezy znajdują się dwa dystanse: 6 km i 30 km z sumą przewyższeń odpowiednio +/- 240 m i +/- 610 m,  które jednym dają możliwość spróbowania biegów górskich, a dla drugich są możliwością sprawdzenia swojej formy przed nadchodzącym sezonem. Przypominamy, że na dłuższym dystansie limit wynosi 300 uczestników, a na krótkim limit został już osiągnięty, ale zapisy zostaną wznowione 11 lutego o godzinie 20:00.

Avatar