Bieg uliczny

9. Cracovia Półmaraton Królewski

9. Cracovia Półmaraton Królewski08.10.2023Kraków

Data

08.10.23 (niedziela) 12:00am

Miejsce

Kraków

Other Events

Szczegóły biegu


Dziewiąta edycja imprezy organizowanej w Krakowie od 2014 roku, na zakończenie sezonu biegowego. Niewątpliwą atrakcją jest lokalizacja mety – w TAURON Arenie Kraków.
Cracovia Półmaraton Królewski stwarza szansę na zmierzenie się z długą trasą, prowadzącą wśród zabytków i malowniczych uliczek Krakowa.

Wydarzenie spotkało się ze znakomitym odbiorem środowiska biegowego. Pierwsza odsłona Cracovia Półmaratonu Królewskiego została wyróżniona nagrodą Impreza Roku 2014 im. Tomasza Hopfera w kategorii debiut podczas Gali Biegów Masowych w Warszawie.

W 2019 roku bieg ukończyły 8363 osoby z 8437, które wystartowały. Triumfowali Etiopczyk Enyew Mekonnen i Kenijka Betty Lembus. Oboje ustanowili nowe rekordy trasy – 1:01.34 i 1:10.48. Półmaratonowi towarzyszył bieg na 5 km pod nazwą „Olimpijska 5-tka”, który został zorganizowany w ramach obchodów 100. rocznicy powstania Polskiego Komitetu Olimpijskiego, powołanego 12 października 1919 roku w Krakowie. Wzięli w nim udział m.in. brązowy medalista tegorocznych mistrzostw świata na dystansie 1500 m Marcin Lewandowski i czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym Robert Korzeniowski.

Pandemia koronawirusa spowodowała, że 7. Cracovia Półmaraton Królewski nie odbył się w 2020 roku, a 17 października 2021 roku – pod hasłem „Na dłuższą metę”, które znalazło się na koszulkach. Chcieliśmy podkreślić relacje pomiędzy nami – organizatorami a biegaczami. Jesteśmy ze sobą na dobre i złe, właśnie na dłuższą metę. Mamy z naszymi biegaczami dłuższe i silne relacje pozwalające być razem. Pakiety startowe 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego wyczerpały się już na ponad tydzień przed planowanym zamknięciem zapisów internetowych. Tym razem obowiązywał limit pięciu tysięcy uczestników. Został ustalony w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie zawodników, kibiców, a także wszystkich zaangażowanych w organizację biegu. W biegu triumfowali Ukrainiec Witalij Szafar i aktualna mistrzyni Polski w półmaratonie Monika Jackiewicz W zmaganiach z dystansem 21 km i 97,5 m uczestniczyli reprezentanci 28 krajów.

W 8. edycji Cracovia Półmaratonu Królewskiego, która odbyła się 16 października 2022 roku triumfowali Eric Leon Ndiema i Wiktoria Kaluzna. Tym samym, dla Ukrainki było to drugie zwycięstwo w Krakowie w październiku. Skompletowanie swoistego „hat-tricka” wygranych w biegach Królewskiej Triady Biegowej 2022 nie powiodło się natomiast Davidowi Kiprono Metto, który w półmaratonie finiszował jako drugi. Metę w TAURON Arenie Kraków z satysfakcją minęło w sumie 5807 z 5844 pochodzących z 39 krajów uczestników imprezy, którzy stanęli na starcie. Dla 556 z nich oznaczało to również, że zdobyli Królewską Triadę Biegową 2022 za ukończenie 19. Cracovia Maraton, 15. Biegu Trzech Kopców i 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego.

16 października 2022 roku razem z półmaratończykami sprzed TAURON Areny Kraków wystartowali uczestnicy rywalizacji na 5 km pod hasłem „Biegiem do Igrzysk”. W biegu zapowiadającym największą tegoroczną imprezę sportową w Polsce – Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 wystartował Prezes Zarządu Spółki odpowiadającej za organizację tego wydarzenia – były znakomity sprinter Marcin Nowak.

Regulamin

Regulamin

Ilość uczestników na mecie