Bieg przełajowy

Kresowe Trail #3

Kresowe Trail #319.5.2024Augustów

Data

19.05.24 (niedziela) 9:30am

Miejsce

Augustów

Other Events

Szczegóły biegu

Piękne miejsce, malownicza trasa w Puszczy Augustowskiej. Przebiegniemy wzdłuż Kanału Augustowskiego, obok Śluzy Swoboda, w okolicy rezerwatu Stara Ruda i pięknym szlakiem wzdłuż jeziora. To wręcz nie do wiary, że to wszystko na jednej pętli, także Szpurtu. Wystartujemy z pola namiotowego Studzieniczna, przepięknie położonego nad samym brzegiem jeziora. Studzieniczna pod względem administracyjnym jest ulicą miasta Augustów.


Studzieniczna jest niezwykle malowniczo położona nad Jeziorem Studzienicznym i Stawem Studzieniczańskim i otoczona lasami pięknej Puszczy Augustowskiej. Na trasie nie mogło zabraknąć odcinka nad słynnym Kanałem Augustowskim. Bardzo ciekawy fragment czeka na Was także w okolicy rezerwatu „Stara Ruda” z kultowym mostkiem.

Studzieniczna jest znana przede wszystkim z Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej. Zabytkowy, drewniany kościół drewnianego jest słynny ze zdobień wykonanych z poroża dzikich zwierząt. Obraz Matki Boskiej Studzieniczańskiej znajduje się w pobliskiej kaplicy, do której prowadzi wąska grobla. Obok niej znajduje się studnia. Według miejscowej legendy zawiera ona „cudowną wodę, która leczy choroby”. Od tej właśnie studni pochodzi nazwa jeziora oraz miejscowości. Podczas przedostatniej pielgrzymki do Polski w roku 1999 Studzieniczną odwiedził papież Jan Paweł II.


Do Augustowa warto przyjechać na cały weekend. Można tutaj przyjemnie spędzić czas na wiele sposobów. Puszcza Augustowska, dolina Rospudy, czy malownicze śluzy na Kanale Augustowskim, są ciekawymi opcjami na wycieczki rowerowe czy piesze wędrówki. Jednak Augustów od dawna jest przede wszystkim stolicą sportów wodnych. Słynny jest wyciąg nart wodnych na jeziorze Necko, który został wybudowany w 1999 roku, był pierwszą tego typu instalacją w Polsce. Zwolennicy mniej ekstremalnych doznań mogą wybrać się na rejs statkiem wycieczkowym, popływać kajakiem lub rowerem wodnym. Wieczorem polecamy spacer po centrum Augustowa i nad brzegami jeziora Necko. Więcej informacji turystycznych znajdziecie na portalu www.augustow.pl

Ze Studzienicznej do centrum miasta jest 7km. Rejs „Szlakiem Papieskim” z portu w Augustowie do Studzienicznej trwa w jedną stronę 1,2 godziny.

Wydarzenie zostanie zorganizowany wspólnie z Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie.


Rywalizacja na dwóch dystansach:

* "Szpurt" - 6km

* "Wertep" - 18km.

Dekoracja w kategoriach wiekowych.


Cykl Kresowe Trail to kilkanaście biegów w Polsce Wschodniej i wyjątkowe wydarzenie na Wileńszczyźnie. Na finałowym będzie podsumowanie w postaci klasyfikacji generalnej z nagrodami w kategoriach wiekowych i klasyfikacje drużynowe.

Biegi Kresowe Trail odbywają się razem z rowerowymi Maratonami Kresowymi. Wyścigi rowerowe dla dzieci i dorosłych startują po zakończeniu biegów. 


Rywalizacja DUAL obejmuje bieg Szpurt wyścig Półmaraton MTB (ok. 30km) (należy zgłosić do Szpurtu i oddzielnie do Półmaratonu i zaznaczyć DUAL w formularzach rejestracyjnych)

Dystanse

6km 18km