Bieg przełajowy

Kresowe Trail #6 - ŻMUDŹ

Kresowe Trail #6 - ŻMUDŹ15.6.2024Żmudź

Data

15.06.24 (sobota) 9:30am

Szczegóły biegu

Wszystko co najpiękniejsze na “Malowniczym Wschodzie”. Rozległe panoramy, kwitnące maki, fioletowe pola kwitnących facelii, leśne wąwozy i dłuuugie podbiegi. W posezonowej ankiecie impreza sezonu 2022.


Wystartujemy z miejscowości Żmudź. Trasa będzie dynamiczna i mówiąc wprost wymagająca, z solidną dawką podbiegów.


Odwiedzając Gminę Żmudź warto odwiedzić i zrelaksować się na plaży nad pięknym zalewem "Dębowy Las" w miejscowości Wołkowiany. Możliwe jest tam także skorzystanie z bezpłatnego pola biwakowego. Na linię startu znad zalewu jest jest zaledwie 6km.


Zawodnicy startujący w Żmudzi podkreślali niezwykłą serdeczność i gościnność mieszkańców gminy. Niesamowity nastrój dla rywalizacji stworzyli kibice, którzy niezwykle ekspresyjnie dopingowali biegaczy i rowerzystów. Wydarzeniom sportowym w Żmudzi towarzyszą koncerty i inne atrakcje, takie jak festyn z produktami lokalnymi.

Gmina swą intrygującą nazwę zawdzięcza ponoć osadnikom z terenu nadbałtyckiej Żmudzi, którzy otrzymali tę ziemię w nagrodę za zasługi w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku. Nawiązanie do tego wydarzenia ma odbicie w herbie Gminy, przedstawiającym niedźwiedzia w łodzi, a właśnie to zwierzę umieszczono w godle dawnego Księstwa Żmudzkiego. Czy tak było istotnie trudno dziś stwierdzić, gdyż nie ma materiałów historycznych na jego potwierdzenie lub obalenie. Jednak wyścig w Żmudzi bardzo ładnie wpisuje się w nasz cykl imprez.


Rywalizacja na dwóch dystansach:

* "Szpurt" ok. 6km

* "Wertep" ok. 19km!


Dekoracja we wszystkich kategoriach wiekowych.


Cykl Kresowe Trail to kilkanaście biegów w Polsce Wschodniej i wyjątkowe wydarzenie na Wileńszczyźnie. Na finałowym będzie podsumowanie w postaci klasyfikacji generalnej z nagrodami w kategoriach wiekowych i klasyfikacje drużynowe.

Rejestracja na cykl Kresowe Trail zostanie uruchomiona 1 lutego. Do tego czasu przedstawimy także kalendarz pozostałych biegów.


Biegi Kresowe Trail odbywają się razem z rowerowymi Maratonami Kresowymi. Wyścigi rowerowe dla dzieci i dorosłych startują po zakończeniu biegów.


Rywalizacja DUAL obejmuje bieg Szpurt wyścig Półmaraton MTB (ok. 38km) (należy zgłosić do Szpurtu i oddzielnie do Półmaratonu i zaznaczyć DUAL w formularzach rejestracyjnych)

Dystanse

7 km 17 km